Recap

Licensed to Providence College     HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 11/4/2017 04:04 PM
                      Fairfield at Providence - 11/4/2017                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fairfield University  'A'                         2:05.08    2:01.73   11  
     1) Cordes, Kelly 20                2) Krivitsky, Victoria 18         
     3) Hansen, Morgan 18               4) Nitti, Maria 18                
  2 Fairfield University  'B'                              NT    2:04.85    4  
     1) Kunnapas, Kristin 18            2) Young, Colleen 19              
     3) Cherebin, Ore 19                4) Lam, Donna 19                  
  3 Providence College  'A'                                NT    2:05.77    2  
     1) McGlaughlin, Juliet 20          2) Czerniecki, Abby 20            
     3) Coughlin, Mackenzie 20          4) Gardiner, Emily 18             
  4 Providence College  'B'                                NT    2:08.24  
     1) Schaefer, Katherine 18          2) DeSernia, Kathryn 20           
     3) McClure, Hayley 21              4) McCartin, CJ 19                
  5 Fairfield University  'C'                              NT   x2:10.80  
     1) Holman, Emily 19                2) Lenahan, Tara 19               
     3) Goddard, Grace 19               4) McDade, Shannon 19             
  6 Providence College  'C'                                NT   x2:13.41  
     1) Kartsounis, Alexandra 21        2) Aquadro, Natalie 18            
     3) Buckley, Emma 20                4) Boyle, Erin 19                 
 
Event 2  Men 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Providence College  'A'                                NT    1:48.28   11  
     1) Billig, Ricky 20                2) Trammell, Ryan 20              
     3) Sabaitis, Charlie 21            4) Brannigan, PK 19               
  2 Providence College  'B'                                NT    1:52.28    4  
     1) McLaughlin, Mark 18             2) Southren, Joshua 18            
     3) Eigner, Jamie 18                4) Straker, Liam 20               
  3 Fairfield University  'A'                         1:53.52    1:54.20    2  
     1) Gormley, Andrew 20              2) Shashaty, Jack 18              
     3) Adams, Nicholas 19              4) Nelson, Ian 19                 
  4 Providence College  'C'                                NT   x1:58.55  
     1) Maloney, Alec 18                2) Lydon, Kevin 18                
     3) Boyle, Patrick 21               4) Thompson, George 21            
  5 Fairfield University  'B'                              NT    1:59.57  
     1) Beninati, Chris 18              2) McGovern, Harrison 19          
     3) Devolani, Bexhet 18             4) Brandbergh, Kevin 18           
  6 Fairfield University  'C'                              NT   x2:01.17  
     1) Tsigas, Nicholas 19             2) Melotto, Alec 19               
     3) Sparks, Michael 19              4) Finnegan, Brendan 19           
 
Event 3  Women 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ostensen, Sara            17 Fairfield                 NT    9:14.84    9  
  2 Fallon, Katie             21 Providence                NT    9:26.85    4  
  3 McLaughlin, Haleigh       18 Fairfield            9:33.02    9:27.02    3  
  4 Bigham, Abbie             18 Providence                NT    9:39.87    2  
  5 Snow, Madeline            20 Providence                NT    9:53.64    1  
  6 Belecanech, Lauren        19 Fairfield                 NT   10:10.29  
 
Event 4  Men 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rahurahu, Jordan          19 Fairfield                 NT    8:37.41    9  
  2 Perron, Connor            18 Providence                NT    8:45.56    4  
  3 Magazine, Jerod           19 Providence                NT    8:57.91    3  
  4 Kenyon, Austin            19 Fairfield            9:10.09    9:07.92    2  
  5 Giardiello, Nicholas      19 Fairfield            9:10.55    9:17.12    1  
  6 McGowan, Austin           21 Providence                NT    9:24.79  
 
Event 5  Women 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordes, Kelly             20 Fairfield            2:11.52    2:09.91    9  
  2 Landry, Rachel            18 Fairfield                 NT    2:10.31    4  
  3 Zawacki, Lauren           18 Providence                NT    2:11.91    3  
  4 Keenan, Margie            18 Providence                NT    2:13.20    2  
  5 Fallon, Katie             21 Providence                NT    2:14.89    1  
  6 Dye, Courtney             19 Fairfield                 NT    2:17.15  
 
Event 6  Men 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freeman, John             18 Providence                NT    1:57.51    9  
  2 Straker, Liam             20 Providence                NT    1:59.91    4  
  3 Zyskowski, Phil           19 Fairfield                 NT    2:00.49    3  
  4 MacAulay, Patrick         20 Providence                NT    2:03.75    2  
  5 Brandbergh, Kevin         18 Fairfield            2:06.01    2:06.94    1  
  6 Finnegan, Brendan         19 Fairfield            2:06.80    2:12.61  
 
Event 7  Women 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGlaughlin, Juliet       20 Providence                NT    1:08.05    9  
  2 Schaefer, Katherine       18 Providence                NT    1:08.17    4  
  3 Kunnapas, Kristin         18 Fairfield            1:11.96    1:08.99    3  
  4 Lally, Juliana            19 Fairfield            1:10.95    1:10.34    2  
  5 Holman, Emily             19 Fairfield                 NT    1:10.62    1  
  6 Arman, Hannah             18 Providence                NT    1:10.67  
 
Event 8  Men 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kebbell, Benjamin         18 Fairfield              59.07      58.66    9  
  2 Batista, Jonathan         21 Providence                NT    1:00.33    4  
  3 McLaughlin, Mark          18 Providence                NT    1:00.60    3  
  4 Gormley, Andrew           20 Fairfield            1:02.46    1:02.93    2  
  5 Krivacs, Jake             20 Providence                NT    1:04.15    1  
  6 Beninati, Chris           18 Fairfield            1:05.19    1:04.88  
 
Event 9  Women 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krivitsky, Victoria       18 Fairfield            1:16.84    1:15.06    9  
  2 Young, Colleen            19 Fairfield            1:17.48    1:15.28    4  
  3 Vlass, Emily              20 Fairfield                 NT    1:17.62    3  
  4 Aquadro, Natalie          18 Providence                NT    1:20.33    2  
  5 DeSernia, Kathryn         20 Providence                NT    1:21.10    1  
  6 Czerniecki, Abby          20 Providence                NT    1:21.74  
 
Event 10  Men 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trammell, Ryan            20 Providence                NT    1:06.39    9  
  2 Southren, Joshua          18 Providence                NT    1:09.39    4  
  3 Shashaty, Jack            18 Fairfield            1:09.95    1:10.01    3  
  4 Centrella, Chris          19 Providence                NT    1:10.06    2  
  5 McGovern, Harrison        19 Fairfield            1:09.99    1:15.30    1  
  6 Melotto, Alec             19 Fairfield            1:18.81    1:15.46  
 
Event 11  Women 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ostensen, Sara            17 Fairfield                 NT    2:22.80    9  
  2 Hansen, Morgan            18 Fairfield            2:28.30    2:23.00    4  
  3 Snow, Madeline            20 Providence                NT    2:29.26    3  
  4 Rigas, Andie              20 Providence                NT    2:29.74    2  
  5 Powers, Betsy             19 Fairfield            2:35.08    2:32.47    1  
  6 Coughlin, Mackenzie       20 Providence                NT    2:33.19  
 
Event 12  Men 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Austin           21 Providence                NT    2:19.07    9  
  2 Adams, Nicholas           19 Fairfield                 NT    2:19.60    4  
  3 Billig, Ricky             20 Providence                NT    2:20.47    3  
  4 Devolani, Bexhet          18 Fairfield            2:21.69    2:22.69    2  
  5 Sparks, Michael           19 Fairfield            2:27.89    2:24.55    1  
  6 Boyle, Patrick            21 Providence                NT    2:31.89  
 
Event 13  Women 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zawacki, Lauren           18 Providence                NT      26.84    9  
  2 Nitti, Maria              18 Fairfield              28.11      27.04    4  
  3 Thornton, Katie           18 Providence                NT      27.55    3  
  4 Cherebin, Ore             19 Fairfield              28.65      27.63    2  
  5 Keenan, Margie            18 Providence                NT      27.79    1  
  6 Lam, Donna                19 Fairfield              28.46      28.50  
 
Event 14  Men 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brannigan, PK             19 Providence                NT      23.88    9  
  2 Sabaitis, Charlie         21 Providence                NT      24.18    4  
  3 Freeman, John             18 Providence                NT      24.37    3  
  4 Kebbell, Benjamin         18 Fairfield              24.54      24.41    2  
  5 Gormley, Andrew           20 Fairfield                 NT      25.52    1  
 -- Nelson, Ian               19 Fairfield              25.19         DQ  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jerzyk, Kendall           21 Providence                NP     255.15    9  
  2 More, Kylie               21 Fairfield             225.53     203.10    4  
  3 Rehak, Sarah              20 Providence                NP     174.00    3  
  4 Anthony, Molly            20 Providence                NP     158.02    2  
  5 Hood, Carly               21 Providence                NP    x153.67  
 
Event 17  Women 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nitti, Maria              18 Fairfield                 NT      59.92    9  
  2 Cordes, Kelly             20 Fairfield            1:02.25      59.97    4  
  3 Thornton, Katie           18 Providence                NT    1:00.62    3  
  4 Zawacki, Lauren           18 Providence                NT    1:00.77    2  
  5 Gardiner, Emily           18 Providence                NT    1:01.18    1  
  6 Lam, Donna                19 Fairfield                 NT    1:02.69  
  7 Boyle, Erin               19 Providence                NT   x1:03.91  
  8 Cunningham, Erin          21 Providence                NT   x1:04.56  
  9 McCartin, CJ              19 Providence                NT   x1:11.22  
 
Event 18  Men 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brannigan, PK             19 Providence                NT      53.49    9  
  2 Freeman, John             18 Providence                NT      54.33    4  
  3 Zyskowski, Phil           19 Fairfield              54.92      55.33    3  
  4 Sabaitis, Charlie         21 Providence                NT      56.09    2  
  5 Brandbergh, Kevin         18 Fairfield              56.88      56.73    1  
  6 Nelson, Ian               19 Fairfield              57.34      57.11  
 
Event 19  Women 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landry, Rachel            18 Fairfield            2:31.40    2:26.66    9  
  2 McGlaughlin, Juliet       20 Providence                NT    2:27.01    4  
  3 Keenan, Margie            18 Providence                NT    2:28.25    3  
  4 Lally, Juliana            19 Fairfield            2:33.94    2:33.06    2  
  5 Kunnapas, Kristin         18 Fairfield            2:38.87    2:33.55    1  
  6 McCann, Kerry             19 Providence                NT    2:37.06  
 
Event 20  Men 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kebbell, Benjamin         18 Fairfield            2:12.91    2:09.88    9  
  2 Batista, Jonathan         21 Providence                NT    2:11.11    4  
  3 McLaughlin, Mark          18 Providence                NT    2:15.24    3  
  4 Billig, Ricky             20 Providence                NT    2:18.16    2  
  5 Giardiello, Nicholas      19 Fairfield            2:35.09    2:23.96    1  
  6 Beninati, Chris           18 Fairfield            2:28.59    2:25.11  
 
Event 21  Women 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Colleen            19 Fairfield            2:43.79    2:39.75    9  
  2 Krivitsky, Victoria       18 Fairfield            2:48.80    2:44.05    4  
  3 Vlass, Emily              20 Fairfield            2:48.80    2:47.24    3  
  4 Aquadro, Natalie          18 Providence                NT    2:53.34    2  
  5 DeSernia, Kathryn         20 Providence                NT    2:53.36    1  
  6 Collins, Megan            21 Providence                NT    3:01.31  
 
Event 22  Men 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trammell, Ryan            20 Providence                NT    2:30.67    9  
  2 Shashaty, Jack            18 Fairfield            2:36.18    2:33.95    4  
  3 Centrella, Chris          19 Providence                NT    2:34.61    3  
  4 Southren, Joshua          18 Providence                NT    2:37.12    2  
  5 Devolani, Bexhet          18 Fairfield            2:37.32    2:42.14    1  
  6 McGovern, Harrison        19 Fairfield            2:44.14    2:48.19  
 
Event 23  Women 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ostensen, Sara            17 Fairfield                 NT    4:32.79    9  
  2 Bigham, Abbie             18 Providence                NT    4:39.87    4  
  3 Kavanaugh, Molly          18 Providence                NT    4:41.20    2.5
  3 Hahn, Katelyn             19 Fairfield            4:51.18    4:41.20    2.5
  5 McLaughlin, Haleigh       18 Fairfield            4:44.71    4:43.66    1  
 
Event 24  Men 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perron, Connor            18 Providence                NT    4:15.91    9  
  2 Zyskowski, Phil           19 Fairfield                 NT    4:19.26    4  
  3 Straker, Liam             20 Providence                NT    4:21.28    3  
  4 Magazine, Jerod           19 Providence                NT    4:22.56    2  
  5 Kenyon, Austin            19 Fairfield            4:29.85    4:27.64    1  
  6 Tsigas, Nicholas          19 Fairfield            4:27.93    4:28.76  
 
Event 25  Women 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Morgan            18 Fairfield                 NT    1:05.07    9  
  2 Thornton, Katie           18 Providence                NT    1:08.05    4  
  3 Cherebin, Ore             19 Fairfield                 NT    1:08.69    3  
  4 Powers, Betsy             19 Fairfield                 NT    1:09.65    2  
  5 McClure, Hayley           21 Providence                NT    1:09.84    1  
  6 Buckley, Emma             20 Providence                NT    1:12.80  
 
Event 26  Men 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rahurahu, Jordan          19 Fairfield              58.75      58.52    9  
  2 Trammell, Ryan            20 Providence                NT    1:00.48    4  
  3 McGowan, Austin           21 Providence                NT    1:02.15    3  
  4 Eigner, Jamie             18 Providence                NT    1:03.12    2  
  5 Adams, Nicholas           19 Fairfield            1:03.30    1:03.29    1  
  6 Sparks, Michael           19 Fairfield                 NT    1:07.21  
 
Event 27  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jerzyk, Kendall           21 Providence                NP     246.60    9  
  2 More, Kylie               21 Fairfield             225.53     227.32    4  
  3 Rehak, Sarah              20 Providence                NP     192.67    3  
  4 Anthony, Molly            20 Providence                NP     166.57    2  
  5 Hood, Carly               21 Providence                NP    x129.60  
 
Event 29  Women 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Colleen            19 Fairfield                 NT    2:27.74    9  
  2 Hansen, Morgan            18 Fairfield            2:33.84    2:30.09    4  
  3 Vlass, Emily              20 Fairfield                 NT    2:31.36    3  
  4 Rigas, Andie              20 Providence                NT    2:32.88    2  
  5 Aquadro, Natalie          18 Providence                NT    2:33.64    1  
  6 Coughlin, Mackenzie       20 Providence                NT    2:33.96  
 
Event 30  Men 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rahurahu, Jordan          19 Fairfield            2:17.89    2:14.25    9  
  2 Batista, Jonathan         21 Providence                NT    2:15.43    4  
  3 McLaughlin, Mark          18 Providence                NT    2:17.57    3  
  4 Billig, Ricky             20 Providence                NT    2:19.70    2  
  5 Devolani, Bexhet          18 Fairfield            2:21.05    2:22.08    1  
  6 Shashaty, Jack            18 Fairfield            2:26.09    2:24.51  
 
Event 31  Women 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fairfield University  'A'                              NT    8:50.16   11  
     1) Landry, Rachel 18               2) Cordes, Kelly 20               
     3) Nitti, Maria 18                 4) Ostensen, Sara 17              
  2 Providence College  'A'                                NT    8:52.01    4  
     1) Fallon, Katie 21                2) Snow, Madeline 20              
     3) Keenan, Margie 18               4) Zawacki, Lauren 18             
  3 Providence College  'B'                                NT    8:58.62    2  
     1) Gardiner, Emily 18              2) Bigham, Abbie 18               
     3) Schaefer, Katherine 18          4) Kavanaugh, Molly 18            
  4 Fairfield University  'B'                              NT    9:20.31  
     1) McLaughlin, Haleigh 18          2) Dye, Courtney 19               
     3) Hahn, Katelyn 19                4) Lam, Donna 19                  
  5 Fairfield University  'C'                              NT   x9:29.40  
     1) Goddard, Grace 19               2) Belecanech, Lauren 19          
     3) Lenahan, Tara 19                4) McDade, Shannon 19             
 
Event 32  Men 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fairfield University  'A'                              NT    8:05.25   11  
     1) Kebbell, Benjamin 18            2) Zyskowski, Phil 19             
     3) Brandbergh, Kevin 18            4) Rahurahu, Jordan 19            
  2 Providence College  'A'                                NT    8:09.80    4  
     1) Brannigan, PK 19                2) Perron, Connor 18              
     3) Straker, Liam 20                4) Freeman, John 18               
  3 Providence College  'B'                                NT    8:25.78    2  
     1) MacAulay, Patrick 20            2) McGowan, Austin 21             
     3) Magazine, Jerod 19              4) Batista, Jonathan 21           
  4 Fairfield University  'B'                              NT    8:42.71  
     1) Adams, Nicholas 19              2) Finnegan, Brendan 19           
     3) Giardiello, Nicholas 19         4) Tsigas, Nicholas 19            

ONLINE STORES
PROVIDENCE
Official Store
Official Online
AUCTIONS
BUY TICKETS
PROVIDENCE ATHLETICS
Tickets Here
SUPPORT
PROVIDENCE ATHLETICS

MORE HEADLINES
SCHEDULES

VIDEOS

Follow us!

Friar Athletics
Social Media