Recap

    Licensed to Providence College    HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/10/2012 03:02 PM
                          Brandeis at Providence - 11/10/2012                      
                                Brandeis at Providence                             
                               Providence, Rhode Island                            
                                        Results                                    
     
    Event 1  Women 200 SC Meter Medley Relay
    ===============================================================================
        Team                                                 Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Providence College  'A'                                NT    2:08.87   11  
         1) James, Moira 19                 2) Federiconi, Leia 19            
         3) Pramer, Meredith 19             4) Mullany, Jill 20               
      2 Providence College  'B'                                NT    2:13.05    4  
         1) O'Neill, Kelly 18               2) Walter, Tara 19                
         3) Hall, Kelly 20                  4) Degroff, Sam 20                
      3 Brandeis University  'A'                               NT    2:13.24    2  
         1) Laborio, Fay 18                 2) Spicer, Holly 21               
         3) Bushee, Fallon 18               4) Cruz, Lauren 19                
      4 Providence College  'C'                                NT   x2:15.09  
         1) Condon, Meghan 20               2) Lamoreaux, Kelly 21            
         3) Mayuri, Gaby 18                 4) Moynihan, Leah 18              
     
    Event 2  Men 200 SC Meter Medley Relay
    ===============================================================================
        Team                                                 Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Providence College  'B'                                NT    1:55.29   11  
         1) Savage, Kenny 20                2) St. Pierre, Andrew 20          
         3) Lui, Conner 20                  4) Freda, Marc 21                 
      2 Brandeis University  'A'                               NT    1:58.11    4  
         1) Karkantis, Niko 21              2) Lazarovich, David 18           
         3) Murphy, Padraig 20              4) Luk, Brian 19                  
     
    Event 3  Women 800 SC Meter Freestyle
    ===============================================================================
        Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Cameron, Devon            17 Providence                NT    9:44.62    9  
      2 Colliton, Eileen          21 Providence                NT    9:51.89    4  
      3 Monanian, Nicole          21 Providence                NT   10:11.95    3  
      4 Gaffney, Theresa          18 Deis                      NT   10:29.76    2  
     
    Event 4  Men 800 SC Meter Freestyle
    ===============================================================================
        Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Fabian, Max               20 Deis                      NT    8:48.70    9  
      2 Fatigati, John            19 Providence                NT    8:53.50    4  
     -- Baron, Ariel              19 Deis                      NT   X9:45.18  
     -- Murphy, Padraig           20 Deis                      NT   X9:50.84  
     
    Event 5  Women 200 SC Meter Freestyle
    ===============================================================================
        Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Hall, Kelly               20 Providence                NT    2:18.14    9  
      2 Hall, Kim                 20 Providence                NT    2:18.69    4  
      3 Kennedy, Emily            19 Providence                NT    2:21.38    3  
      4 James, Moira              19 Providence                NT   x2:23.88  
      5 Spicer, Holly             21 Deis                      NT    2:30.28    2  
     
    Event 6  Men 200 SC Meter Freestyle
    ===============================================================================
        Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Butler, Jimmy             19 Providence                NT    2:03.49    9  
      2 Luk, Brian                19 Deis                      NT    2:05.99    4  
      3 Freda, Marc               21 Providence                NT    2:08.26    3  
      4 Wendum, Manu              19 Deis                      NT    2:33.20    2  
      5 Cancio, Antonio           21 Deis                      NT    2:42.51    1  
     
    Event 7  Women 50 SC Meter Freestyle
    ===============================================================================
        Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Mullany, Jill             20 Providence                NT      28.07    9  
      2 Nanna, Erin               21 Providence                NT      28.63    4  
      3 Bushee, Fallon            18 Deis                      NT      29.41    3  
      4 Moynihan, Leah            18 Providence                NT      30.11    2  
      5 Curran, Ali               21 Providence                NT     x30.23  
      6 Degroff, Sam              20 Providence                NT     x30.66  
      7 Farrell, Megan            18 Providence                NT     x30.72  
      8 Monanian, Nicole          21 Providence                NT     x31.20  
      9 Fitzpatrick, Lindsay      19 Deis                      NT      35.43    1  
     
    Event 8  Men 50 SC Meter Freestyle
    ===============================================================================
        Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Luiz, Mickey              20 Providence                NT      25.13    9  
      2 Teri, Nick                18 Providence                NT      26.26    4  
      3 Karkantis, Niko           21 Deis                      NT      26.38    3  
      4 Burtchell, Eric           21 Providence                NT      26.71    2  
      5 Savage, Kenny             20 Providence                NT     x26.75  
      6 Benz, Eric                18 Providence                NT     x27.68  
      7 Baron, Ariel              19 Deis                      NT      27.74    1  
      8 Goldman, Jared            21 Deis                      NT      28.01  
     -- Murphy, Padraig           20 Deis                      NT     X26.99  
     
    Event 9  Women 200 SC Meter IM
    ===============================================================================
        Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Federiconi, Leia          19 Providence                NT    2:31.88    9  
      2 Pramer, Meredith          19 Providence                NT    2:40.54    4  
      3 Walter, Tara              19 Providence                NT    2:42.05    3  
      4 Mayuri, Gaby              18 Providence                NT   x2:43.10  
      5 Ray, Olivia               19 Providence                NT   x2:43.11  
      6 Laborio, Fay              18 Deis                      NT    2:45.04    2  
      7 Drillich, Gabby           19 Deis                      NT    2:47.63    1  
      8 Gaffney, Theresa          18 Deis                      NT    2:52.48  
     
    Event 10  Men 200 SC Meter IM
    ===============================================================================
        Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Tse, Justin               19 Providence                NT    2:19.27    9  
      2 St. Pierre, Andrew        20 Providence                NT    2:20.25    4  
      3 Morales, Chris            21 Providence                NT    2:21.18    3  
      4 Fabian, Max               20 Deis                      NT    2:22.02    2  
     -- Lazarovich, David         18 Deis                      NT   X2:29.01  
     
    Event 13  Women 100 SC Meter Butterfly
    ===============================================================================
        Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Pramer, Meredith          19 Providence                NT    1:09.94    9  
      2 Kennedy, Emily            19 Providence                NT    1:10.36    4  
      3 James, Moira              19 Providence                NT    1:14.77    3  
      4 Drillich, Gabby           19 Deis                      NT    1:15.68    2  
      5 Lamoreaux, Kelly          21 Providence                NT   x1:16.03  
     
    Event 14  Men 100 SC Meter Butterfly
    ===============================================================================
        Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Fatigati, John            19 Providence                NT      59.61    9  
      2 Lui, Conner               20 Providence                NT    1:01.64    4  
      3 Luiz, Mickey              20 Providence                NT    1:03.50    3  
      4 Murphy, Padraig           20 Deis                      NT    1:06.21    2  
      5 Freda, Marc               21 Providence                NT   x1:06.43  
      6 Benz, Eric                18 Providence                NT   x1:09.26  
      7 Goldman, Jared            21 Deis                      NT    1:13.79    1  
     -- Baron, Ariel              19 Deis                      NT   X1:10.06  
     -- Wendum, Manu              19 Deis                      NT   X1:28.29  
     
    Event 15  Women 100 SC Meter Freestyle
    ===============================================================================
        Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 O'Connell, Reilly         18 Providence                NT    1:02.28    9  
      2 Nanna, Erin               21 Providence                NT    1:03.18    4  
      3 O'Neill, Kelly            18 Providence                NT    1:03.43    3  
      4 Cruz, Lauren              19 Deis                      NT    1:04.73    2  
      5 Hall, Kim                 20 Providence                NT   x1:05.08  
      6 Hall, Kelly               20 Providence                NT   x1:05.14  
      7 Bushee, Fallon            18 Deis                      NT    1:05.85    1  
      8 Curran, Ali               21 Providence                NT   x1:06.33  
      9 Farrell, Megan            18 Providence                NT   x1:07.97  
     10 Fitzpatrick, Lindsay      19 Deis                      NT    1:18.11  
     
    Event 16  Men 100 SC Meter Freestyle
    ===============================================================================
        Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Luk, Brian                19 Deis                      NT      55.10    9  
      2 Butler, Jimmy             19 Providence                NT      56.70    4  
      3 Burtchell, Eric           21 Providence                NT      58.89    3  
      4 Karkantis, Niko           21 Deis                      NT      58.98    2  
      5 Teri, Nick                18 Providence                NT      59.98    1  
      6 Baron, Ariel              19 Deis                      NT    1:04.58  
     
    Event 17  Women 100 SC Meter Backstroke
    ===============================================================================
        Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Condon, Meghan            20 Providence                NT    1:12.34    9  
      2 Degnan, Katie             20 Providence                NT    1:12.54    4  
      3 Degroff, Sam              20 Providence                NT    1:14.54    3  
      4 Laborio, Fay              18 Deis                      NT    1:16.71    2  
      5 Ray, Olivia               19 Providence                NT   x1:18.47  
      6 Drillich, Gabby           19 Deis                      NT    1:19.92    1  
     
    Event 18  Men 100 SC Meter Backstroke
    ===============================================================================
        Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Morales, Chris            21 Providence                NT    1:06.51    9  
      2 Savage, Kenny             20 Providence                NT    1:07.80    4  
      3 Lazarovich, David         18 Deis                      NT    1:09.28    3  
      4 Wendum, Manu              19 Deis                      NT    1:25.45    2  
     -- Goldman, Jared            21 Deis                      NT   X1:17.03  
     
    Event 19  Women 400 SC Meter Freestyle
    ===============================================================================
        Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Cruz, Lauren              19 Deis                      NT    4:55.92    9  
      2 Fitzpatrick, Lindsay      19 Deis                      NT    6:09.21    4  
     -- Schlich, Samantha         21 Providence                NT   X4:43.98  
     -- Cameron, Devon            17 Providence                NT   X4:44.02  
     -- Colliton, Eileen          21 Providence                NT   X4:49.54  
     -- Monanian, Nicole          21 Providence                NT   X5:01.51  
     
    Event 20  Men 400 SC Meter Freestyle
    ===============================================================================
        Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Fabian, Max               20 Deis                      NT    4:20.23    9  
      2 Tse, Justin               19 Providence                NT    4:20.36    4  
      3 Murphy, Padraig           20 Deis                      NT    4:51.10    3  
      4 Cancio, Antonio           21 Deis                      NT    5:59.33    2  
     -- Baron, Ariel              19 Deis                      NT   X5:04.09  
     
    Event 23  Women 100 SC Meter Breaststroke
    ===============================================================================
        Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Spicer, Holly             21 Deis                      NT    1:17.71    9  
      2 Gaffney, Theresa          18 Deis                      NT    1:33.22    4  
     -- Federiconi, Leia          19 Providence                NT   X1:18.19  
     -- Lamoreaux, Kelly          21 Providence                NT   X1:21.64  
     -- Walter, Tara              19 Providence                NT   X1:24.06  
     
    Event 24  Men 100 SC Meter Breaststroke
    ===============================================================================
        Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Lazarovich, David         18 Deis                      NT    1:14.71    3  
      2 Knapik, Peter             19 Providence                NT    1:19.56    2  
     -- St. Pierre, Andrew        20 Providence                NT   X1:10.87    9  
     -- Murphy, Dan               19 Providence                NT   X1:11.38    4  
     -- Fabian, Max               20 Deis                      NT   X1:18.16  
     
    Event 25  Women 200 SC Meter Freestyle Relay
    ===============================================================================
        Team                                                 Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
     -- Providence College  'A'                                NT   X1:55.05  
         1) Mullany, Jill 20                2) O'Connell, Reilly 18           
         3) Curran, Ali 21                  4) Nanna, Erin 21                 
     -- Providence College  'B'                                NT   X1:58.78  
         1) O'Neill, Kelly 18               2) Degnan, Katie 20               
         3) Moynihan, Leah 18               4) Schlich, Samantha 21           
     -- Brandeis University  'A'                               NT   X2:08.59  
         1) Cruz, Lauren 19                 2) Laborio, Fay 18                
         3) Drillich, Gabby 19              4) Fitzpatrick, Lindsay 19        
     
    Event 26  Men 200 SC Meter Freestyle Relay
    ===============================================================================
        Team                                                 Seed     Finals Points 
    ===============================================================================
      1 Brandeis University  'A'                               NT    1:57.80    2  
         1) Baron, Ariel 19                 2) Goldman, Jared 21              
         3) Wendum, Manu 19                 4) Cancio, Antonio 21             
     -- Providence College  'B'                                NT   X1:42.63   11  
         1) Tse, Justin 19                  2) Morales, Chris 21              
         3) Teri, Nick 18                   4) Luiz, Mickey 20                
     -- Providence College  'A'                                NT   X1:43.21    4  
         1) Lui, Conner 20                  2) Butler, Jimmy 19               
         3) Benz, Eric 18                   4) Burtchell, Eric 21             
     -- Brandeis University  'B'                               NT   X1:47.25  
         1) Luk, Brian 19                   2) Karkantis, Niko 21             
         3) Lazarovich, David 18            4) Murphy, Padraig 20